Fascynuje nas kobieca strona świata
 
TERPA Sp. z o. o. Sp. k.
NIP 9462658276
ul. Pogodna 34
20-333 Lublin
tel. 501 018 138
gabinety@terpa.eu
Pon. - Pt. 8.00 - 20.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Projekty

Ocena wpływu niskich dawek Naltreksonu (LDN) na odczuwanie bólu i jakość życia kobiet z wulwodynią

godło

Projekt finansowany ze środków budżetu państwa od Agencji Badań Medycznych w ramach konkursu na działalność badawczo-rozwojową w zakresie niekomercyjnych badań klinicznych nr ABM/2020/1 pn. Ocena wpływu niskich dawek Naltreksonu (LDN) na odczuwanie bólu i jakość życia kobiet  z wulwodynią.

Lider projektu: Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Partner projektu : TERPA Sp. z o.o. Sp. k.

Wartość dofinansowania: 5 408 715,64 zł

Całkowity koszt projektu: 5 408 715,64 zł

Celem projektu jest wdrożenie nowych metod leczenia, które wpłyną na dotychczas stosowane postępowanie z chorymi z przetrwałym bólem sromu. Badanie ma także na celu ocenę reakcji na lek, cech psychologicznych i wykładników mięśniowo-powięziowych w różnych rodzajach wulwodynii.
Grupę badaną będą stanowiły dorosłe kobiety z wulwodynią.
Punktem końcowym badania będzie ocena skuteczności Naltreksonu w zmniejszeniu bólu przewlekłego oraz poprawa jakości życia u kobiet z wulwodynią.

Badanie obejmie także ocenę poprawy jakości życia przy stosowaniu Naltreksonu u kobiet z wieloma rodzajami bólu przewlekłego.

2022-07-07
  • Wywiad z  dr n. med. Ewą Baszak-Radomańską, Specjalistą II stopnia w Ginekologii i Położnictwie (Specjalizacja z seksuologii), założycielką Terpa Sp. z o.o. Sp. K., która w projekcie pełni funkcję Kierownika merytorycznego i Głównego Badacza oraz Panem prof. dr hab. n. med. Tomaszem Paszkowskim kierownikiem III Katedry i Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Specjalistą z zakresu ginekologii, położnictwa oraz perinatologii, pełniącego rolę członka zespołu naukowo-badawczego w projekcie, który ukazał się w miesięczniku Blask
Logo bez treści

Żyj bez stresu, żyj bez bólu - Uniwersytecki Program Edukacyjny

Projekt realizowany jest przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie, we współpracy z Partnerami: Ośrodkiem Terpa oraz Forum Lubeslkich Organizacji Pozarządowych,  współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój.  Wszelkie działania w projekcie skierowane do uczestników są bezpłatne. 

Celem projektu jest wsparcie osób żyjących w przewlekłym stresie lub cierpiących na przewlekły ból. Uczestnicy projektu to osoby, które żyjąc w codziennym stresie narażone są w przyszłości na dolegliwości fizyczne – w szczególności przewlekły ból, w tym ból urogenitalny spowodowany wulwodynią.

W ramach projektu zaplanowano szereg działań takich jak: 

– wykłady 

– warsztaty dotyczące radzenia sobie ze stresem

– warsztaty rozwoju osobistego

W trakcie realizacji projektu zostaną wybrane Ambasadorki, które w mediach będą nagłaśniać problem bólu kobiecego.

Planowane jest ponadto zorganizowanie spotkań – kawiarenek na terenie kilku miast w województwie lubelskim po to, aby uczestnicy mogli w nieformalnych warunkach porozmawiać  i dowiedzieć się więcej o możliwościach radzenia sobie z bólem.

Projekt jest unikalną inicjatywą, konsolidującą społeczność lokalną wokół problematyki bólu oraz propagującą wzorce zachowań prowadzące do poprawy jakości życia. Problem wulwodynii dotyka do 16 % kobiet na różnym etapie życia. Zwykle rozpoczyna się u młodych kobiet, ale może również występować u kobiet po menopauzie, a nawet dzieci. Lublin jest miejscem szczególnym, ponieważ to tutaj dzięki Nagrodzie National Vulvodynia Association w USA powstał Ośrodek leczenia przewlekłego bólu urogenitalnego, stworzony przez dr n. med. Ewę Baszak – Radomańską (Terpa). Dzięki udziałowi tego Ośrodka w projekcie Uczestnicy projektu będą mogli otrzymać kompleksowe wsparcie i pomoc w walce z bólem.

W projekcie podjęto już szereg działań, wśród których w najbliższym czasie organizowane będą wykłady otwarte inaugurujące realizację projektu, zaplanowane symbolicznie na dzień 8 marca 2019, na które serdecznie Państwa zapraszamy.

 

WARSZTATY 

 „Radzenie sobie ze stresem sposobem na uniknięcie przewlekłego bólu”

Warsztaty prowadzone są w Ośrodku Terpa przez Panią mgr Agnieszkę Mazurkiewicz. 

Dr n. med. Agnieszka Mazurkiewicz – Absolwentka psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, terapeutka EEG biofeedback. Obecnie doktorantka studiów dziennych w Zakładzie Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, gdzie wykłada psychologię dla przyszłych lekarzy i personelu medycznego. Uczestniczka szkolenia psychoterapeutycznego w Profesjonalnej Szkole Psychoterapii IPZ w Warszawie rekomendowanej przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.W Ośrodku Terpa prowadzi terapię pacjentek z przewlekłym bólem urogenitalnym (wulwodynią) oraz psychoterapię. W Projekcie poprowadzi warsztaty z uczestnikami z wykorzystaniem terapii EEG Biofeedback i tDCS. 

Warsztaty trwają jeden dzień (4,5 godz.) i składają się z części teoretycznej i praktycznej. Podczas części praktycznej demonstrowane będą najnowsze możliwości redukcji stresu takie jak trening EEB-biofeedback i tDCS. Pacjenci będą doświadczali na sobie treningów – autogennego i progresywnego, które będą mogli stosować w domu po zakończeniu warsztatów. Uczestnicy będą miali okazję wypełnić ankiety i poznać ich wyniki oraz interpretację na indywidualnym spotkaniu. Uczestnicy otrzymają także materiały dotyczące realizowanych treści oraz certyfikaty ukończenia warsztatów.

Dla kogo?

Warsztaty skierowane są dla każdego kto zamaga się z przewlekłym bólem oraz stresem. 

EEG-biofeedback i tDCS są stosowane w leczeniu przewlekłego stresu, bólu, łagodzeniu lęku i niepokoju, stanach depresyjnych, przeciwdziałaniu zmęczeniu, w  terapii zaburzeń snu. Treningi mają szczególne znaczenie w wspomaganiu leczenia zaburzeń somatycznych oraz w czasie nadmiernego napięcia i przeciążenia organizmu. Redukują stres, odprężają i poprawiają ogólną kondycję psychofizyczną.

Prowadzone obecnie badania wskazują na to, że zarówno EEG biofeedback jak i tDCS staną się w krótkim czasie, jednymi z najbardziej popularnych i skutecznych narzędzi terapeutycznych wśród nieinwazyjnych metod neuromodulacji mózgu.

Korzyści płynące z udziału w warsztatach:

– nauczysz się rozpoznawać czynniki stresujące i redukować nadmierne napięcie za pomocą tradycyjnych i nowoczesnych technik relaksacyjnych

– poznasz techniki neurostymulacji mózgu m.in: EEG-biofeedback czy tDCS

– poznane sposoby będziesz mógł wykorzystaćw profilaktyce i redukcji bólu

– w czasie warsztatów możesz wykonać testy psychologiczne, a ich wynik poznasz na indywidualnym spotkaniu z psychologiem

– sprawdzisz i skorygujesz swój oddech

– wykonasz pomiar aktywności elektrodermalnej skóry- najbardziej znanego w psychofizjologii wyznacznika reakcji na stres

Szczegółowe informacje dotyczące projektu oraz zasady rejestracji dostępne są na stronie: www.zyjbezbolu.umlub.pl 



Zgadzam się na otrzymywanie pocztą elektroniczną na podany adres e-mail Newslettera Terpa Sp. z o. o. Sp. k. oraz innych publikacji i informacji zawierających reklamy zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. 2002 Nr 144 poz.1204).

Możesz zmienić zdanie w dowolnym momencie, klikając link rezygnacji z subskrypcji w stopce każdego otrzymanego od nas e-maila lub kontaktując się z nami pod adresem osrodek@terpa.eu. Będziemy traktować Twoje informacje z szacunkiem. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszych praktyk ochrony prywatności, odwiedź naszą stronę internetową. Klikając poniżej, zgadzasz się, że możemy przetwarzać twoje informacje zgodnie z tymi warunkami.