Fascynuje nas kobieca strona świata
 
TERPA Sp. z o. o. Sp. k.
NIP 9462658276
ul. Pogodna 34
20-333 Lublin
tel. 501 018 138
gabinety@terpa.eu
Pon. - Pt. 8.00 - 20.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Pessaroterapia

Metoda leczenia zaburzeń statyki narządów rodnych

Czas trwania konsultacji oraz dobór i założenie pessara wraz z instruktażem stosowania trwa od 60 do 90 min. 
Pessaroterapia jest metodą mało inwazyjną. Dobór i założenie pessara odbywa się podczas wizyty u terapeutki mięśni dna miednicy.
Pessaroterapia jest metoda przynoszącą szybkie efekty. Pacjentki odczuwają ulgę oraz poprawę samopoczucia od razu po zakończonej wizycie.
Szczegółowe instrukcje dotyczące stosowania pessara oraz samodzielnego aplikowania przekazywane są pacjentce podczas wizyty z terapeutką.

Pessaroterapia jest zachowawczą metodą postepowania w zaburzeniach statyki narządu rodnego i nietrzymaniu moczu. Stanowi alternatywę dla procedur operacyjnych.

Pessaroterapia polega na stosowaniu dopochwowych, indywidualnie dobranych, silikonowych wkładek o różnym kształcie i wielkości, których zadaniem jest utrzymanie narządu rodnego we właściwej lokalizacji. Pessaroterapa znajduje zastosowania np. w przypadku wypadania narządu rodnego. Do wypadania narządu rodnego dochodzi, wówczas gdy aparat podtrzymujący narządy miednicy, czyli mięśnie, ścięgna i więzadła, ulegają osłabieniu.

Pessar jest dobierany podczas zwykłej wizyty ginekologicznej. To metoda łatwo dostępna, nie wymagająca dużego zaangażowania ze strony pacjentki, nie mająca ogólnego wpływu na organizm. Zastosowanie pessaroterapii daje natychmiastowy efekt w postaci redukcji zgłaszanych przez kobietę dolegliwości.

Powodzenie terapii  pessarami  zależy od prawidłowego dopasowania pessara i właściwego użytkowania przez pacjentkę. Dobrze dobrany pessar to taki, który utrzymuje narząd rodny we właściwej pozycji, a przy tym jest zupełnie niewyczuwalny przez kobietę, łatwy do założenia i wyjęcia.

Wskazania:

 

  • obniżenie lub wypadnie narządu rodnego,
  • nietrzymanie moczu,
  • niewydolności szyjki macicy w ciąży.

 

Rodzaje pessarów:

Pessar kostkowy

 

Najczęściej stosowany jest pessar kostkowy z otworami umożliwiającymi odpływ wydzieliny pochwowej.

Pessar kostkowy utrzymuje się w pochwie przez wytworzenie podciśnienia, dzięki czemu skutecznie stabilizuje narząd rodny. Wzmacnia mięśnie przepony moczowo-płciowej, z tego powodu po pewnym czasie u niektórych pacjentek możliwe jest zastosowanie mniejszego rozmiaru.

Pessar cewkowy pierścieniowy

 

Pessar cewkowy pierścieniowy stosowany jest przy nietrzymaniu moczu. Uniemożliwia otwieranie się górnej części cewki moczowej w sytuacji kaszlu, wysiłku fizycznego lub kichania.

Pessar grzybkowy

 

Pessar grzybkowy stosowany jest w przypadku wypadania pochwy i macicy. Po ok. 2-3 tygodniach, gdy dochodzi do wzmocnienia i zmniejszenia się przepony moczowo-płciowej, należy umówić się na wizytę kontrolą, aby sprawdzić czy pessar może zostać wymieniony na mniejszy.

U kobiet po menopauzie stosowanie pessara często łączy się z miejscową estrogenoterapią w celu odżywienia i ujędrnienia śluzówki.

Pessar można nosić w ciągu całego dnia lub tylko okazjonalnie np. podczas podejmowania aktywności fizycznej. Należy wyjmować go na noc i przed współżyciem.

W Polsce koszty pessaroterapii nie są refundowane przez NFZ.

Podczas dopasowywania pessara w gabinecie lekarskim pacjentka pozostaje w pozycji ginekologicznej, natomiast zakładanie czy wyjmowanie pessara samodzielnie przez kobietę może odbywać się w dowolnej, wygodnej dla niej pozycji np. na stojąco, gdy ma postawioną stopę na krześle lub brzegu łóżka.

Aby wyjąć pessar, wystarczy delikatnie pociągać za sznurek w różnych kierunkach (pessar kostkowy),  lub za pomocą palca wskazującego lub środkowego, aż do całkowitego zlikwidowania efektu przyssania, a następnie wysunąć pessar na zewnątrz.

 

Pessary nie znajdują zastosowania, gdy:

 

– pacjentka nie akceptuje noszenia pessara lub nie potrafi nauczyć się jego stosowania,

– nie udaje się dobrać odpowiedniego pessara,

– występuje nietrzymanie moczu podczas współżycia,

– pessar nie likwiduje objawów w stopniu satysfakcjonującym kobietę.

 

Nasi specjaliści

Kobieta w bakłażanowym uniformie, blondynka uśmiechnięta w okularach. Włosy do rzuchwy.

mgr Marta Nowosad

Pielęgniarka

Terapeutka tkanek miękkich miednicy 

Absolwentka Wydziału Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie ze specjalnością pielęgniarka i położna oraz specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii.

Od grudnia 2008 roku pracuje w Gabinetach Terpa jako pielęgniarka, położna, asystentka i terapeutka kobiet i par z przewlekłym bólem miednicy, wulwodynią i dyspareunią oraz zaburzeniami statyki narządu rodnego.

Rejestracja:

Terminy przyjęć:

Termin wizyty do ustalenia ze specjalistką.

Koszt wizyty:

Konsultacja z doborem pessara
– 350 zł

Ośrodek Terpa:

ul. Pogodna 34

20-333 Lublin



Zgadzam się na otrzymywanie pocztą elektroniczną na podany adres e-mail Newslettera Terpa Sp. z o. o. Sp. k. oraz innych publikacji i informacji zawierających reklamy zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. 2002 Nr 144 poz.1204).

Możesz zmienić zdanie w dowolnym momencie, klikając link rezygnacji z subskrypcji w stopce każdego otrzymanego od nas e-maila lub kontaktując się z nami pod adresem osrodek@terpa.eu. Będziemy traktować Twoje informacje z szacunkiem. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszych praktyk ochrony prywatności, odwiedź naszą stronę internetową. Klikając poniżej, zgadzasz się, że możemy przetwarzać twoje informacje zgodnie z tymi warunkami.