Fascynuje nas kobieca strona świata
 
TERPA Sp. z o. o. Sp. k.
NIP 9462658276
ul. Pogodna 34
20-333 Lublin
tel. 501 018 138
gabinety@terpa.eu
Pon. - Pt. 8.00 - 20.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Jakie powinno być postępowanie w razie skażenia promieniotwórczego z uwolnieniem jodu promieniotwórczego?

W kontekście ostatnich wydarzeń związanych z sytuacją na Ukrainie oraz dyskusji dotyczącej ewentualnych zagrożeń, wiele osób zastanawia się czy należy podjąć środki zapobiegawcze tj. profilaktyczne przyjęcie jodu. Według ekspertów z Państwowej Agencji Atomistyki obecnie sytuacja radiacyjna nie odbiega od normy, a specjaliści – bez realnego zagrożenia, nie zalecają przyjmowania jodu na własną rękę.  Gdy sytuacja ulegnie zmianie należy kierować się rekomendacjami specjalistów.  

Przyjęcie stabilnego jodu (doustnie, w odpowiedniej dawce) w odpowiedzi na ekspozycję na jod promieniotwórczy powoduje zablokowanie jodochwytności tarczycy. W takim wypadku istotnie zmniejsza się ryzyko wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych, zwłaszcza raka tarczycy. Trzeba dodać, że jest to tylko jedno z koniecznych działań ochronnych, obok unikania spożywania skażonej żywności i wody pitnej.

W jakim wieku należy przyjąć jod?

Im młodsza osoba jest poddana ekspozycji na jod promieniotwórczy, tym większe jest ryzyko rozwoju raka tarczycy w przyszłości. Dlatego największe korzyści z blokowania jodochwytności tarczycy odniosą:

  • dzieci, młodzież,
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią,
  • osoby do 40.roku życia.

Dotychczasowe dane naukowe wskazują, że z postępowania profilaktycznego (przyjęcie stabilnego jodu doustnie) można wyłączyć osoby po 60. roku życia. Powodem jest znaczne ryzyko objawów ubocznych tj.:

  • przemijająca niedoczynność tarczycy,
  • nadczynność tarczycy indukowana jodem,
  • reakcje alergiczne,

Przy jednoczesnym braku  korzystnych (ochronnych) efektów.

Kiedy przyjąć jod?

Ponieważ skuteczność takiego postępowania profilaktycznego zależy przede wszystkim od odpowiednio szybkiego przyjęcia dawki, za optymalny uznaje się okres od 24 godzin przed przewidywanym początkiem ekspozycji na promieniowanie do 2 godzin (maksymalnie 8) po jej rozpoczęciu.

Jednak każda osoba z chorobą tarczycy powinna się skonsultować ze swoim lekarzem endokrynologiem w zakresie indywidualnych wskazań lub przeciwskazań do takiego postepowania. 

 

Prof. dr hab. Beata Matyjaszek – MatuszekKonsultant Wojewódzki w dziedzinie Endokrynologii

 

 

Na podstawie:

Lewiński A., Płaczkiewicz‑Jankowska E.: Zasady profilaktycznego blokowania jodochwytności tarczycy w przypadku zdarzeń radiacyjnych z uwolnieniem jodu promieniotwórczego. Omówienie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia. Med. Prakt., 2022; 4: 72–79

Z sytuacja radiacyjną na bieżąco można zapoznać się na stronie Państwowej Agencji Atomistyki

W przypadku indywidualnych zaleceń należy skontaktować się ze specjalistą:

Rejestracja wizyt: 501 018 138

 



Zgadzam się na otrzymywanie pocztą elektroniczną na podany adres e-mail Newslettera Terpa Sp. z o. o. Sp. k. oraz innych publikacji i informacji zawierających reklamy zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. 2002 Nr 144 poz.1204).

Możesz zmienić zdanie w dowolnym momencie, klikając link rezygnacji z subskrypcji w stopce każdego otrzymanego od nas e-maila lub kontaktując się z nami pod adresem osrodek@terpa.eu. Będziemy traktować Twoje informacje z szacunkiem. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszych praktyk ochrony prywatności, odwiedź naszą stronę internetową. Klikając poniżej, zgadzasz się, że możemy przetwarzać twoje informacje zgodnie z tymi warunkami.