Fascynuje nas kobieca strona świata
 
TERPA Sp. z o. o. Sp. k.
NIP 9462658276
ul. Pogodna 34
20-333 Lublin
tel. 501 018 138
gabinety@terpa.eu
Pon. - Pt. 8.00 - 20.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Szczepienie przeciw COVID-19 kobiet w ciąży i karmiących 

Stanowiska światowych ekspertów z zakresu ginekologii i położnictwa są zgodne. Kobiety planujące ciąże, kobiety ciężarne oraz karmiące powinny zostać objęte szczepieniem p/COVID19. WHO podobną opinię wydała już wcześniej. 

 

Według najnowszych rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników kobiety w ciąży oraz karmiące powinny zostać zaszczepione przeciw COVID-19. Stanowisko PTGiP opiera się na analizie światowych danych, stanowiskach m.in. American College of Obstetricians and Gynecologists, Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, Society for Maternal Fetal Medicine, Centers for Disease Control and Prevention oraz własnych badaniach i obserwacjach. Naukowcy zwracają uwagę na korzyści wynikające ze szczepienia, które zdecydowanie przewyższają ryzyko zachorowania oraz związaną z nim możliwość ciężkiego przebiegu choroby. Preferowaną formą dla kobiet w ciąży są szczepionki oparte na technologii mRNA, czyli Pfizer, Moderna.

 

Ryzyko związane ze szczepieniem

 

Zdaniem PTGiP zwiększone ryzyko stosowania szczepień nie występuje, nie ma również informacji na temat szkodliwego działania szczepionki na rozwój płodu od momentu zapłodnienia. Badania nie wykazały także powikłań po szczepieniu u ciężarnych jak i u ich dzieci. W Stanach Zjednoczonych przeanalizowano bezpieczeństwo szczepionki obserwując stan zdrowia prawie 36 tysięcy kobiet w wieku od 16 do 54 lat, wśród nich nie odnotowano żadnych negatywnych skutków szczepień.

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaznacza, że każdy przypadek szczepienia ciężarnej powinien zostać skonsultowany z lekarzem prowadzącym ciąże. PTGiP sugeruje jednocześnie, aby decyzję o szczepieniu podjąć najlepiej w drugim lub trzecim trymestrze ciąży – po okresie organogenezy, czyli procesie rozwoju narządów.

 

Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady z lekarzem prowadzącym ciąże dotyczącej np.:

  • bezpieczeństwa szczepień,
  • skuteczności szczepień,
  • możliwych skutków ubocznych wynikających z zachorowania na COVID-19,
  • czynników ryzyka sprzyjających zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2,
  • ewentualnych, możliwych odczynów poszczepiennych.

w każdej chwili możesz skonsultować swoje obawy i wątpliwości, aby wspólnie podjąć najlepszą decyzję dla Ciebie i Twojego dziecka.

 

 

Źródło:

Stanowisko PTGiP dotyczące szczepień kobiet ciężarnych przeciwko COVID19. | PTGiP (ptgin.pl)

 Zgadzam się na otrzymywanie pocztą elektroniczną na podany adres e-mail Newslettera Terpa Sp. z o. o. Sp. k. oraz innych publikacji i informacji zawierających reklamy zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. 2002 Nr 144 poz.1204).

Możesz zmienić zdanie w dowolnym momencie, klikając link rezygnacji z subskrypcji w stopce każdego otrzymanego od nas e-maila lub kontaktując się z nami pod adresem osrodek@terpa.eu. Będziemy traktować Twoje informacje z szacunkiem. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszych praktyk ochrony prywatności, odwiedź naszą stronę internetową. Klikając poniżej, zgadzasz się, że możemy przetwarzać twoje informacje zgodnie z tymi warunkami.