Fascynuje nas kobieca strona świata
 
TERPA Sp. z o. o. Sp. k.
NIP 9462658276
ul. Pogodna 34
20-333 Lublin
tel. 501 018 138
gabinety@terpa.eu
Pon. - Pt. 8.00 - 20.00
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Szczepienie przeciwko HPV – wszystko co powinnaś wiedzieć

Do zakażenia wirusem HPV (human papillomavirus) dochodzi zwykle drogą płciową. Jest on najczęstszą przyczyną nie tylko raka szyjki macicy, sromu i pochwy ale i nowotworów głowy, szyi, odbytu, jąder i prącia oraz brodawek narządów płciowych  (kłykciny) u mężczyzn i kobiet.

Najlepszą formą profilaktyki są szczepienia zalecane zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Do profilaktyki infekcji możemy zaliczyć też unikanie przygodnych kontaktów seksualnych, a w sytuacji nowych partnerów stosowanie prezerwatywy, u kobiet dodatkowo regularne badanie cytologiczne.

Gardasil 9 jest szczepionką przeznaczoną do zapobiegania skutkom przetrwałej infekcji dziewięcioma najbardziej onkogennymi typami wirusa HPV, stosowana u obu od 9 roku. Szczepienie przeciwko HPV cechuje się bardzo wysoką skutecznością, mimo to Polska należy niestety do nielicznych państw, w których szczepienie w dalszym ciągu nie jest refundowane, a przy tym trudno dostępne.

Przeciwskazania:

  • ciąża i karmienie piersią
  • uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tej szczepionki
  • reakcja alergiczna po otrzymaniu dawki szczepionki Gardasil, Silgard  lub Gardasil 9.

Schemat szczepień:

  • osoba, która w dniu podania pierwszej dawki jest w wieku  9 lat i nie ukończyła 14 roku życia  powinna otrzymać Gardasil  9 według schematu 2-dawkowego.
  • osoba, która w dniu podania pierwszej dawki ukończyła 14 rż powinna otrzymać Gardasil 9 według schematu 3-dawkowego.

Możliwe działania niepożądane:

  • miejscowe: ból, obrzęk i zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia;
  • ogólne: ból głowy; podwyższona temperatura ciała; zmęczenie; nudności; powiększenie węzłów chłonnych (szyjnych, pachowych lub pachwinowych), pokrzywka, ból stawów / mięśni,
  • rzadko nasilona reakcja alergiczna.

 

UWAGA:

Szczepionka Gardasil 9 dostępna jest w Terpie w cenie 550 zł / 1 dawka. Z uwagi na częste przerwy w dostawach szczepionek do Polski proponujemy zakup pełnej, należnej dla wieku,  2 lub 3 dawkowej terapii co gwarantuje dostępność i prawidłowe przechowywanie szczepionki w Terpie.

 

Autor: mgr Marta NowosadZgadzam się na otrzymywanie pocztą elektroniczną na podany adres e-mail Newslettera Terpa Sp. z o. o. Sp. k. oraz innych publikacji i informacji zawierających reklamy zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. 2002 Nr 144 poz.1204).

Możesz zmienić zdanie w dowolnym momencie, klikając link rezygnacji z subskrypcji w stopce każdego otrzymanego od nas e-maila lub kontaktując się z nami pod adresem osrodek@terpa.eu. Będziemy traktować Twoje informacje z szacunkiem. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszych praktyk ochrony prywatności, odwiedź naszą stronę internetową. Klikając poniżej, zgadzasz się, że możemy przetwarzać twoje informacje zgodnie z tymi warunkami.